Taki kolor

kolory

Taki kolor

Vivid gallery to nie tylko galeria sztuki współczesnej. To również pracownia architektoniczna, stąd aranżacja wnętrz to temat bardzo nam bliski. Poniżej kilka porad związanych z doborem koloru do pomieszczeń od współpracującej z nami architektki wnętrz – Natalii Winkler.

Chcesz wybrać kolor ścian. Otwierasz katalog, chwytasz za próbnik z propozycjami producenta i… po czasie okazuje się, że kolor na ścianie wygląda inaczej niż na próbkach, które skusiły cię do wyboru farby. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pastelowy błękit na ścianie jest blady i bez wyrazu a soczysta czerwień daje w efekcie mroczne wnętrze? Na takie różnice w odbiorze kolorów ma wpływ kilka czynników, o których trzeba pamiętać przy ich samodzielnym wybieraniu.

Podstawowymi kwestiami są wielkość płaszczyzny, na której znajduje się oglądana barwa i światło. Przed dokonaniem wyboru trzeba zastanowić się, w których tonacjach kolorystycznych będziemy się poruszać. Na tym etapie uwzględnić musimy ekspozycję okien w pomieszczeniu. Pokoje z oknami wychodzącymi na północ powinny być w jasnych, pastelowych barwach – począwszy od bieli, a także w odcieniach koloru żółtego, który rozświetli ciemne wnętrze. Podobną kolorystykę zaleca się w pokojach od zachodu. Wnętrza z dużą ilością światła, czyli te z przeszkleniami skierowanymi na południe mogą przyjąć bardziej nasycone barwy, na przykład pomarańczową lub czerwoną. W pomieszczeniach z oknami na wschód również stosuje się żywe i odważne kolory. Ważne jest, aby nie zapomnieć o wysokości, na jakiej mieści się pomieszczenie ponieważ na wyższych kondygnacjach kolor nieba za oknem zmienia odbiór kolorów. Różne odcienie błękitnego nieba sprawią, że kolor na ścianie nie będzie identyczny z wybranym. Odnosząc się do teorii koloru można przewidzieć pomiędzy jakimi odcieniami będzie się wahała się wybrana barwa. Ściana stojąca w bezpośrednim sąsiedztwie z oknem, pomalowana na żółto, będzie mogła mieć zieloną poświatę. Szczególnie zmieniać barwę mogą jasne i pastelowe kolory, np. biel może zostać „przybrudzona” błękitem. Gdy niebo jest pochmurne, kolory mogą stracić na swojej energetyczności i być bardziej stonowane. Ważne jest aby pamiętać o fakturze ściany na którą kładziona jest farba. Ciemne, nasycone barwy położone na chropowatą, nierównomierną powierzchnie będą jeszcze bardziej mroczne. Dlatego dobrze jest kłaść je na proste gładkie ściany, natomiast jasne barwy dobrze odnajdą się na nieregularnych powierzchniach.

Istnieje domowy sposób, aby zaradzić problemom z nieodpowiednio dobranym kolorem. Potrzebna będzie kartka formatu A3 lub A4 pomalowana farbą w wybranym kolorze. Farba powinna być położona równomiernie, tak aby jej barwa była taka sama na całej płaszczyźnie. Tak przygotowaną kartkę należy schować na jakiś czas, wcześniej odrywając mały jej kawałeczek. Ten właśnie fragment zostaw na wierzchu i co jakiś czas na niego zerkaj. Następnie wyciągnij ukrytą wcześniej dużą kartkę i nie porównując z małą próbką zastanów się jakie było twoje pierwsze wrażenie. Czy kolor na dużej powierzchni wydawał się ciemniejszy, czy jaśniejszy od jego próbki? Podobna sytuacja zmiany odbioru barwy może mieć miejsce, gdy będziesz wybierać farbę do pomieszczeń, dlatego warto wziąć te obserwacje pod uwagę. Ważne, aby eksperyment z pomalowaną kartką był przeprowadzony w pomieszczeniu, którego ściany zamierzasz pomalować.

Na odbiór koloru we wnętrzu mają wpływ również inne czynniki: m. in. kolor i faktura mebli, elementy wyposażenia i dekoracji wnętrza, ale o tym napiszę w kolejnych postach.

Natalia